Nattborgmästarens oväntade besök – 15 bajare dök upp mitt i natten

När Irma Bruggeman vaknade i torsdags fick hon en chock.

Plötsligt stod 15 Hammarbysupportrar i lägenheten hemma hos Hengelos nattborgmästare.

Annons

Efter matchen mellan Twente och Hammarby utspelade sig en dråplig historia hemma hos Hengelos nattborgmästare Irma Bruggeman.

Staden Hengelos krogar var tvungna att stänga vid midnatt, vilket innebär att festsugna bajare därefter drog runt på stan i jakt på öppna nattställen. Plötsligt stod ungefär 15 av dem i Bruggemans lägenhet.

– Jag bor i en studio, med två stora glasdörrar och mycket ljus. De måste ha tänkt “där är det fortfarande tänt, vi ser efter”. Min rumskompis hade gått ut och glömde låsa dörren. Som tur var gick allt bra, men det hade kunnat sluta väldigt annorlunda, säger Bruggeman till Tubantia.

Nattborgmästare är en särskild holländsk titel för tjänstemän som har ansvar för en stads nattliv. Det var så Bruggeman presenterade sig, men bajarna hörde “the nightmare of Hengelo”, snarare än “the night mayor of Hengelo”.

– De såg det roliga i situationen och gick fort därifrån, säger Bruggeman.

Liknande episoder kommer sannolikt inte utspela sig i Stockholm, då FC Twente dragit tillbaka sina bortabiljetter. I skrivande stund är 24 019 biljetter sålda till matchen som har avsparkstid 20:00.