Ikväll tar Hammarby emot Puskas Akademia i första rundan av Europa League-kvalet.
Jeppe Andersen tror att Bajen gynnas av att spela på konstgräs.
– De är inte lika vana vid det som vi är, säger mittfältaren.
Under onsdagen pratade Hammarbys lagkapten med media inför den viktiga matchen i Europa League mot gästande Puskas Akademia.
– Det blir kul för min del. Det var länge sen sist, jag vet inte hur många från laget som har spelat i Europa. Det blir en upplevelse för alla, det ska bli roligt att spela där igen.
Bajen kommer från en förlust mot Sirius i senaste matchen i Allsvenskan. Lagkaptenen vittnar om att förlusten var tung.
– Vi var jättebesvikna. Vi kände själva att vi gjorde en bra första halvlek. Fram till den 70:e minuten gör vi en bra match. Sen tar de kontrollen på matchen och vi gör misstag som gör att vi torskar den matchen. Samtidigt ska man komma ihåg att innan den hade vi sex raka utan förlust. Vi har blivit bättre på kreativa grejer som vi vill vara bra på. Det ska vi komma ihåg. Det är bara att se fram emot nästa match.
Just det, nästa match. En kvalmatch till Europa League mot det ungerska laget Puskas Akademia. Bajen lottades som hemmalag i enkelmötet som alltså ska avgöras under torsdagskvällen. Andersen tror att Hammarby kan dra fördel av att spela hemma i Stockholm.
– Först och främst slipper vi resa till Ungern. Det betyder mycket med det tajta spelprogrammet med match på söndag igen. Så det är skönt att vi får spela hemma. De spelar på gräs vanligtvis, det borde vara en fördel för oss. Det går lite snabbare, det måste vi dra nytta av. Vi måste spela snabbt och pressa högt, de är inte lika vana vid det som vi är, det är en stor fördel.
Foto: Bildbyrån
LÄS MER: Snart dags för kval – frågor och svar om Hammarbys EL-äventyr
LÄS MER: Stefan Billborn inför EL-kvalet: ”Vi ska släppa allt och bara köra”