Thomas Lagerlöfs kritik mot Jesper Löfgren var hård efter IFK Göteborg – Djurgården i somras.
Sedan dess har Jesper Löfgren bytt klubb, varit ordinarie i DIF – och lagt händelsen bakom sig.
– Jag är fokuserad på att komma tillbaka till Djurgården som en bättre spelare, säger mittbacken.
Under söndagskvällen slog Djurgården Brommapojkarna med 2–1. Det var en speciell match för Jesper Löfgren, som är utlånad från det ena laget och spelar i det andra.
– Ja, det är klart. Men jag har varit förberedd ett tag, så när väl matchen blåstes igång var det ingenting som jag tänkte på.
Det var i somras som Jesper Löfgren lämnade Djurgården. Bakgrunden var hård kritik från Thomas Lagerlöf, vilket inte mottogs särskilt väl hos mittbacken själv. Men idag är det inget ont blod spelaren och tränaren emellan.
– Nä, jag har lagt det bakom mig nu. Nu fokuserar jag bara på att hålla kvar BP i Allsvenskan och göra det bra här, utvecklas och komma tillbaka som en bättre spelare till Djurgården.
Du är inställd på att spela i Djurgården nästa år?
– Ja, jag har kontrakt nästa år. Jag fokuserar på att utvecklas och komma tillbaka som en bättre spelare nästa år.
Det har skrivits om att BP kan köpa loss dig. Finns det en klausul?
– Nej, en sådan finns inte.
Har du och Tolle talats vid?
– Det är klart att vi har haft en dialog. Med Bosse också. Det är ingenting jag går runt och tänker på. Det hände då och både har gått vidare.