Turay besviken på supportrarna: ”Kan inte göra så mot oss”

Djurgården förlorade sin första match för säsongen i derbyt mot Hammarby.
Efter matchen var Mohamed Buya Turay besviken över supportrarnas agerande.
– De kan inte göra så mot oss, de måste ge oss mod – även om vi förlorar, säger 24-åringen till Fotboll Sthlm efter matchen.

Annons

Djurgården föll i derbyt mot Hammarby med 1-2. Förlusten var Blårändernas första för säsongen i Allsvenskan. Två dagar inför matchen sa Buya Turay till Sportbladet att han såg Djurgården som stora favoriter i derbyt, men efter matchen är anfallaren mer reserverad.
– Det var ett tips inför matchen. Eftersom jag tror på mitt lag. Det var därför jag sa det. Tyvärr hände inte det, säger sierraleoniern.
Buya Turay tycker inte att Hammarby var det bättre laget i derbyt.
– De var inte bättre än oss. Men de förtjänade att vinna – och det gjorde de.
Varför förlorade ni i dag?
– De kom in med en egen mentalitet och vi hade vår. Det var vad som hände och i slutändan vann de matchen.
Hur känns det att förlora en derbymatch i jämförelse med en vanlig match?
– Det är helt annorlunda. Eftersom vi spelar på samma arena, samma plan och det är en stor rival. Det är verkligen ledsamt.
Efter slutsignalen gick spelarna fram till supportrarna där stämningen var upprörd. Buya Turay är besviken över fansens sätt att uttrycka sig.
– Vi ser frustrationen hos dem, vi ser att de inte är glada och vi gick fram till dem. Men vad jag försökte säga till dem var att de bara behöver ha tålamod. De kan inte göra så mot oss, de måste ge oss mod – även om vi förlorar. Vi kan inte spela hela säsongen utan att förlora så jag säger bara till dem att ge oss stöd. Det är de som kan hjälpa oss och säga till oss att vi kan göra bättre ifrån oss.

FOTO: Bildbyrån