Grzelak om Lustigs utvisning: ”Vi ska inte hitta ursäkter”

Ett rött kort och ett insläppt mål var skillnaden mellan hemmaplan och Malmö borta för AIK.

– Vi hade kunnat vinna den här matchen, säger Bartosz Grzelak.

Länge såg det ut som att AIK gick mot en kassaskåpssäker seger. Sen fick Mikael Lustig rött kort för snack, Örebro kvitterade och hemmaplansfördelen i kvartsfinalen gick upp i rök. Skäl nog för AIK:s tränare Bartosz Grzelak att vara lite besviken efter matchen.
– Vi har ett läge där vi kan döda den här matchen och så gör vi inte det. Istället låter vi Örebro göra 1–1. Vi hade kunnat vinna den här matchen, säger Bartosz Grzelak.

Hur upplevde du situationen med utvisningen?
– Det är frustrerande. Förutsättningarna förändras. Möter man ett fotbollslag som Örebro som var i Allsvenskan förra året är det inte jättelätt att spela med en man mindre. Sen är det olyckligt med målet. Vi hade kunnat hålla ut, de skapade inte så mycket.

Efter matchen sågs Grzelak försvinna in i domarnas lokaler på Skytteholm.
– Jag ville bara få veta vad det röda kortet var för. Det blev så förvirrat, ett tag såg det ut som att Seb hade fått det, så jag ville bara höra vad som sades. Det var inga hårda ord, jag ville bara snacka och höra vad som hände.

Fick du en bra förklaring?
– Ja, det fick jag. Glenn är lätt att prata med så det var inga konstigheter, säger Bartosz Grzelak.

– Jag lägger inte fokus på det röda kortet. Vi hade ett jätteläge att göra 2–0, hade vi gjort det hade det inte spelat någon roll om vi fick en spelare utvisad. Att domare gör misstag, om det nu var ett misstag, är något som händer hela tiden. Spelare och ledare gör också misstag. Det är inte där vi ska hitta ursäkter.

Hur känns det att gå måste om hemmaplansfördelen?
– Det blir en stor utmaning. Det går inte att sticka under stol med att vi är starka på hemmaplan. Nu får vi ut och resa och visa vad vi kan.