AIK och Hammarby delade på poäng i söndagens Stockholmsderby på Friends Arena, men efter 2-2-matchen är det framförallt den nye Bajen-anfallaren Veton Berisha som hyllas stort.
– En otrolig spelare, säger den tidigare landslagsmittfältaren Pontus Wernbloom i podcasten Ljugarbänken, som görs i samarbete med Betsson.
Den här artikeln är en annons
Det var två lag som nog egentligen hade behövt tre poäng för att verkligen hänga på i den absoluta guldstriden i Allsvenskan, men när AIK och Hammarby drabbade samma i ett glödhett derby på Friends Arena i söndags blev det tillslut till att dela på poängen. Ett resultat som alltjämt ger Bajen ett klart bättre utgångsläge inför säsongsavslutningen än rivalerna från Solna.
Ett av gästernas mål under söndagen gjordes av den nye norske anfallsstjärnan Veton Berisha och efter matchen hyllades han rejält av den tidigare Blåvitt-stjärnan Pontus Wernbloom. Den forne mittfältskrigaren säger i podcasten Ljugarbänken, som görs i samarbete med Betsson, att norrmannen rentav påminner honom om sin poddkollega och tidigare vapendragare på planen, Tobias Hysén.
– Ja, han är bra, säger Wernbloom och drar ett djupt andetag innan han fortsätter:
– Nu ska jag ge “Tobbe” det här också. Jag tycker faktiskt att han (Berisha reds. anm.) påminner om “Tobbe”. Tajmingen i löpningen, liten och satt. Ser nästan lite tjock ut, men stark som en oxe och snabb. Han har kontroll och vet vart målet står. Nicken förra veckan var också liknande vad “Tobbe” höll på med när han var som bäst. En otrolig spelare. Jag är sjukt imponerad av honom faktiskt, konstaterar Wernbloom.
Matchen som sådan konstaterar panelen i podden gemensamt att den var jämn och att oavgjort var ett rimligt och rättvist resultat, men Tobias Hysén passar ändå på att skjuta in ett litet ifrågasättande av AIK:s offensiv, samtidigt som han konstaterar att Bajen var närmast segern.
– Jag tycker att matchen överlag var ganska bra ute på planen. Det hände grejer, men trots fyra mål så hade jag nog ändå önskat lite mer i anfallsväg. Framförallt från AIK. De kommer fram bra, tar sig fram hyfsat, men de har lite problem i på sista tredjedelen om vi då bortser från att de faktiskt gör två mål på två skott på mål. De har inte så mycket fler avslut heller egentligen. Det är mycket som blir blockerat och mycket som är “nära”, säger Hysén och fortsätter:
– Jag skulle nog ändå vilja säga att om något lag skulle ha vunnit den här matchen tillslut så är det nog ändå Hammarby. Det får jag nog ändå säga.