Supportrarna i huvudstaden får vänta ett tag till på chansen att gå på fotboll.
Regeringens besked togs emot med blandade reaktioner.
Så här säger Hammarby, Djurgården och AIK om dagens beslut.
[the_ad_placement id=”under-ingress-generell”]
Bosse Andersson, sportchef i Djurgården:
– Det är klart att man blir besviken. Vi har spelat ett år drygt utan publik, man tänkte väl att vi kunde få släppa på lite grann. Det hade gett lite framtidstro, säger sportchefen till Sportbladet.
Andersson fick frågan hur väntat regeringens besked var.
– Om man är realist så har man uppmärksammat att smittspridningen har ökat. Men man hade ju ändå förhoppningar om att det skulle bli ett positivt besked, nu blev det ett negativt.
Sportchefen ger också en prognos för hur klubben kan påverkas av att fortsätta att spela utan publik.
– Kortsiktigt kan vi hantera 2020, vi har haft en beredskap att det blir spel utan publik 2020. Det blir mer oroväckande för nästa säsong. Alla klubbar har nog svårt att tänka sig ett ytterligare år utan publik.
Fredrik Söderberg, vice klubbdirektör i AIK.
– Det finns såklart en förståelse för att vi befinner oss i en pandemi. Men det är tråkigt att vi inte tar steg i rätt riktning. Nu ligger ett stort ansvar på regeringen att säkerställa stöd till de som drabbats av pandemins effekter, säger han till Sportbladet.
Henrik Kindlund, vd i Hammarby:
– Vi hade förstås hoppats på att få ta in 500 åskådare på våra matcher från mitten av oktober, men självklart har vi förståelse för det uppskjutna beslutet när samhällssituationen ser ut som den gör, säger han till hemsidan.
– Så vi gör som resten samhället och fortsätter att rätta oss efter de regler och rekommendationer som råder, och hoppas på ett positivt besked den 22 oktober,
Foto: Bildbyrån
[the_ad_group id=”569″]