Gustav Ludwigson blev matchhjälte efter att ha gjort matchens enda mål mot Varbergs BoIS.
Anfallaren har nu gjort mål i sju olika divisioner i svensk fotboll och var stolt när han pratade med media efter matchen.
– Det är en jättestor milstolpe i livet och i karriären, säger han till Fotboll Sthlm.
Efter 33 minuter mot Varberg slog Gustav Ludwigson till med sitt första mål i Hammarbytröjan. Anfallaren var uppmärksam i straffområdet och kunde trycka in bollen efter att bollen studsat på en motståndare. Efteråt konstaterade 26-åringen att han nu gjort mål i sju olika divisioner i svensk fotboll.
– Nu har jag gjort mål i division 5, 4, 3, 2, Superettan, Allsvenskan och korpen, nu har jag bara division 1 kvar, säger han.
– Det är viktigt för en anfallare att få igång produktionen. Det är en jättestor milstolpe i livet och i karriären. Om man ska konkurrera om en plats måste man göra mål.
Ludwigson har fått spela i alla fem matcher i inledningen av säsongen och känner att han närmar sig en plats som ordinarie i Hammarby.
– Det har varit lite svajiga prestationer från laget. Idag (läs i torsdags) var ett sätt att röra runt lite. Man startade med mig som inte har så mycket rutin, Aimar (Sher) som gör en supermatch och Kalle (Björklund). De ville röra runt lite och det gick vägen på det sättet. Det sätter lite eld i baken på de andra spelarna också, men absolut, för varje dag som går känner jag att jag kommer närmre och kan konkurrera.
Ludwigson tycker att det fanns mycket som Hammarby kunde ha gjort bättre men är glad över att laget studsade tillbaka efter tre raka förluster.
– Alla kände i slutet av matchen att det var lite fingers crossed och att vi bara kunde ta hem de här jävla poängen efter att ha tappat två 1-0-ledningar. Vi borde kunna spela av det snyggare än vad vi gör, men det var många var nervösa och trötta ben där ute. Vi är nöjda med de här poängen och bygger vidare på det.
Ludwigson har ännu inte gjort mål i division 1 och 6 men för några år sedan spelade anfallaren i korpen med sitt kompisgäng.
– Jag tror inte att jag fick göra det egentligen. Det var när jag spelade i Mölnlycke i division 4 samtidigt. Jag hoppas att det är preskriberat nu, men då hade vi ett gött korplag med polarna hemifrån. Då gjorde vi nog 3-4 säsonger där med Ekdal FC som vi hette.
Var det samma roll då som nu?
– Det var samma roll, längst fram och bara kötta.
– Jag har inte gjort mål i division 6 heller, men det laget spelar faktiskt där nu, i Arbetarnas IF. Någon gång när man varvar ner kanske man hamnar där också och kan peta in några baljor, det hade varit kul.
Foto: Bildbyrån