Om tre veckor planeras Svenska Cupen att återigen dra igång. Något som epidemiologen Anders Tegnell är skeptisk till.
– Det har jag svårt att se framför mig, säger han till SVT.
Det svenska fotbollförbundet planerar att dra svenska cupen den 1 juni, om drygt tre veckor. Just nu arbetar man tillsammans med SEF om ett säkerhetsprotokoll för att övertyga Folkhälsomyndigheten om att tillåta matcher att komma igång.
Anders Tegnell, epidemiologi ser dock inte att det kommer att spelas elitfotboll om tre veckor och är skeptisk till dagens planering.
– Nej, det har jag svårt att se framför mig. Framför allt inte på högre nivåer som innebär en massa resande, säger Tegnell till SVT.
Experten säger att det inte är själva matcherna som är det stora problemet, utan allt runt omkring arrangemanget som bär den största risk till smittspridning.
För att Svenska Cupen och andra elitmatcher ska kunna komma igång krävs det attt Folkhälsomyndigheten ändrar sina rekommendationer, något som kommer att dröja enligt Tegnell.
– Det är ett antal veckor fram i tiden, minst.
Foto: Bildbyrån
