Beskedet: Fotbollsligorna i Stockholm drar igång 17 april

Coronaviruset har satt stopp för nästan all fotboll i Sverige. Nu meddelar Stockholms Fotbollförbund att ligorna i huvudstaden drar igång den 17 april. Det innebär att premiären för division fyra och alla serier ner till division sju spelas nästa helg.

Allsvenskan, svenska cupen och de flesta träningsmatcherna har skjutits upp till följd av coronaviruset. Under onsdagen meddelade Stockholms Fotbollförbund att ligorna på både herrsidan och damsidan drar igång nästa helg. ”För att få svar på centrala frågeställningar, har vi haft direktkontakt med experter och ansvariga hos Folkhälsomyndigheten och Smittskydd Stockholm för att djupare förstå hur vår verksamhet, både träning och match, kan påverka smittspridning och då om möjligt på ett osunt sätt. Efter samtal med dessa är vår bedömning att det tydligt framgår att vår fotbollsverksamhet inte bidrar till smittspridningen annat än möjligen marginellt” skriver förbundet på hemsidan.

På sin hemsida understryker man att inga spelare får spela med symtom samt att lagen ska undvika att byta om i omklädningsrum. Uppmaningen är också att matcherna ska spelas utan publik men maxgränsen på 50 personer är det som gäller. Ambitionen att dra igång Allsvenskan i början av juni.

Foto: Bildbyrån