Corona-experten: ”Då kan Allsvenskan börja – inte i april”

Att Allsvenskan skulle starta igång i april, det anser statsepidemiolog Anders Tegnell som osannolikt.
– Vi hoppas att det ska gå till sommaren (att spela fotboll) för då finns det goda chanser att det ska lugna ner sig, säger han till Sportbladet

[the_ad_placement id=”under-ingress-generell”]

Just nu är det inte tillåtet att arrangera en fotbollsmatch med över 500 personer i Sverige, något som hotar den allsvenska starten. Allt tyder just nu på att Sef och Svff kommer att behöva skjuta upp tävlingssäsongen och inleda serien mycket senare än vanligt.
Sportbladet har pratat med statsepidemiolog Anders Tegnell som också menar att det först i sommar kan spelas fotboll igen, då han utesluter spel i april.
– Vi hoppas att det ska gå till sommaren för då finns det goda chanser att det ska lugna ner sig.

I dagsläget finns inget annat beslut än att starta serien som vanligt i april, något som Tegnell inte tror skulle vara möjligt.
– Det skulle jag bedöma som väldigt otroligt. Med de kurvor vi har sett i andra länder får man nog räkna med att en till två månader är ett minimum man vill ligga kvar med i det här läget, säger han till tidningen.

Foto: Bildbyrån