MARBELLA. En gång i tiden var Rasmus Lindkvist anfallare. Under förra säsongen skolades Rikard Norling om honom till mittback, något som ska fortsätta även i år.
– Vi kommer köra på det spåret även i år, säger Lindkvist till Fotboll Sthlm.
När AIK ställdes mot Öster förra säsongen i cupen gick Magnar Ödegaard ut skadad i den första halvleken. Bytet innebar att Rasmus Lindkvist fick gå ner som mittback. Efter en karriär där 29-åringen spelat som ytterback, mittfältare och även anfallare fick Lindkvist för första gången gå ner och spela längst ner i planen.
– Det var konstigt och en helt ny värld. Men jag gjorde det väldigt bra. Sedan fick jag starta som mittback senare under säsongen. De första två-tre matcherna sprang jag bara runt och tänkte: “Vart fan ska jag vara?”, men det gick fort att anpassa sig, säger han.
I år kommer AIK att fortsätta med en trebackslinje där Rikard Norling fortsätter att se Lindkvist som en mittback.
– Det ser ut som att vi kommer att fortsätta på det spåret i år. Som det sett ut under det här året har jag bara kört som mittback. Det blir intressant.
När du spelade i Norge var du periodvis anfallare, nu har du blivit mittback. Det är en annorlunda utveckling…
– Den rollen jag har är till vänster, där får jag gå hur mycket jag vill offensivt. Så det påminner om att vara vänsterback, vilket jag egentligen är. Man kan ta löpningar bakifrån och det passar mig väldigt bra. Hade jag stannat på mittlinjen hade jag slitit enormt, för jag är en offensiv spelare och vill framåt. Jag är ingen mittback i ett 4-4-2.
Under sin tid i Norge och även den första säsongen i AIK har Lindkvist varit en poängspelare som stått för många assist och några mål. Förra säsongen blev det däremot bara två poäng för 29-åringen, ett mål och en assist.
– Ja vet, det är jag inte nöjd med. Det vill jag såklart få upp, även fast jag inte vet hur mycket mål det blir som mittback. Men man kanske ska vara med på den bortre stolpen i något anfall. Jag har ju ett väldigt bra skott med både höger- och vänsterfoten.
Nu väntar ett ny säsong med AIK där det råder delade förväntningar på laget. Många supportrar hoppas som vanligt på guld, men i förra veckan när Rikard Norling gästade podcasten Vår Värld tonade han ner förväntningarna. Norling beskrev det som att han inte har en trupp för att vinna guld, något som Rasmus Lindkvist inte håller med om.
– Tittar man spelare för spelare på varje position så har vi ett väldigt bra lag. För min del så ser jag oss som en guldkandidat. Det handlar väl mer om att få igång det sätt som vi ska spela på, det är nog det han menar. Att vi behöver lite mer tid än förväntat. För på pappret har vi ett väldigt bra lag.
Rasmus Lindkvist sitter inför den här säsongen på ett utgående kontrakt. Ännu har inga samtal startat med klubben, men 29-åringen är tydlig med vad han vill.
– Jag trivs väldigt bra, sen får vi se ifall AIK vill förlänga. Jag har så mycket kärlek för klubben att jag aldrig skulle kunna spela för en annan klubb i Sverige.
Efter karriären, är det i Stockholm du och din familj kommer att bo?
– Det lutar åt det, det är så dyrt i Norge. Sedan älskar jag Stockholm. Jag flyttade härifrån i sena tonåren och har egentligen, förutom i Oslo, bott i småstäder. Det är jätteskönt att komma tillbaka. Min sambo, Camilla, trivs också jättebra. Hon pratar flytande svenska numera också, annars förstår folk inte henne.
Hade du problem med språket när du var i Norge?
– Första veckan slet jag enormt, men i dag kan jag prata norska.
När du och Granli pratar med varandra, är det norska då?
– Det är en mix. Samma sak med Jacob (Haugaard), han kör också mycket norska då hans tjej är från Norge. Det är inte många i laget som förstår danska, säger han och skrattar.