Johan Blomberg spelade en halvlek i matchen mot sitt gamla lag Gif Sundsvall.
Efter matchen berättar han för Fotboll Sthlm att han fortsätter träna med Gnaget tills vidare.
– Jag känner mig i bra form och har mycket energi, säger Blomberg.
Johan Blomberg spelade tre år i AIK mellan 2015-2018. Han lämnade sedan klubben för spel i MLS och förra säsongen spelade han fotboll med GIF Sundsvall på lån. De senaste veckorna har mittfältaren tränat med AIK efter att hans kontrakt gått ut och enligt honom själv kör han på med laget även nästa vecka.
– Tanken är att jag ska fortsätta träna med laget tills vidare. Jag tränar på och sen får vi se vad det blir, säger Blomberg.
Matchen mot “Giffarna” var Johan Blombergs första match för året och trots att det slutade med en förlust är han ändå positiv när det nya sättet AIK vill spela fotboll på kommer på tal.
– Jag försöker snappa upp så mycket som möjligt, det är mycket nytt. Jag tycker att både jag och de andra lär oss mer och mer för varje dag som går, men de här veckorna har AIK verkligen utvecklats, men det finns fortfarande jobb kvar att göra.
Förra året spelade Blomberg i Gif Sundsvall när laget mötte AIK i Allsvenskan. Den här gången var det alltså tvärtom.
– Det var roligt, det är ett bra lag. Jag tyckte att det var en ganska jämn match. Jag kände några av spelarna men man har vant sig vid att möta sina gamla lag, det är inget man tänker på när man spelar. Då försöker man bara göra sin egen grej.
Foto: Bildbyrån