Tankovic efter derbysegern: ”Guldet lever i allra högsta grad”

Inför derbymatchen ville Muamer Tankovic inte prata med media.
Efter 2-1-vinsten mot AIK slår mittfältaren på den stora trumman.
– Guldet lever i allra högsta grad. Hade vi förlorat den här matchen så hade vi gett upp lite, men nu lever det, säger Mujo till Fotboll Sthlm.

Annons

Hammarby har haft stora svårigheter med AIK de senaste två säsongerna. Noll vinster och noll gjorda mål på tre matcher – trots att man varit ett av seriens bästa lag offensivt. I söndags släppte det mesta och man vann till slut med 2-1 och avslutade därmed den negativa trenden.

Muamer Tankovic som varit med i alla tre förlustmatcher kan äntligen slappna av.
– Wow, det är svårt att beskriva riktigt. Men det känns skitskönt att äntligen få vinna en derbymatch mot AIK. Ända sedan jag kom till klubben har vi inte vunnit mot AIK så det känns otroligt skönt att vinna, säger Mujo efter matchen.
Hur viktigt var det här för er?
– Jätteviktigt. Det är ingen hemlighet. Guldet lever i allra högsta grad. Hade vi förlorat den här matchen så hade vi gett upp lite, men nu lever det.
Hur ser du på matchen för egen del? En av få gånger du går av mållös.
– Ja, jag hade några lägen som jag kunde göra mål på om jag hade fått bollen. Men jag är där, på rätt plats, och det gäller bara att spelarna ser mig också. Det har de gjort under hela säsongen så jag kan inte klaga på det. Men just i dag var det lite speciellt, man ville göra ett mål så klart. Det viktigaste var att vi vann matchen i alla fall.
Hur ser du på chanserna att ta er förbi Djurgården?
– Det är stora chanser. Vi har Häcken hemma, Malmö hemma och sen är det Djurgården också. Det är borta men fortfarande på den här arenan liksom. Så våra chanser är stora, verkligen. Jag vet att folk vet hur bra vi är på hemmaplan.

Inför derbyt valde både Muamer Tankovic och Nikola Djurdjic att inte prata med media. Själv förklarar Mujo att beslutet handlade om att prestera på planen i stället för att prata.
– Det har varit så mycket snack hela tiden inför matcher och derbyn förut. Just nu så tänkte vi att vi bara ska hålla det ”low key” och sen får vi visa på planen vad vi går för helt enkelt.

I andra halvlek uppstod en situation mellan Tankovic och Lundström i AIK. Mujo skallade honom i bröstet men slapp undan någon bestraffning från domaren.
– Jag var hetsig. Jag var väldigt aggressiv och ville ha straff. Så han (Lundström) sa några fula ord som triggade igång mig lite extra. Sen blev det en liten duell där. Men inget mer än det, säger Tankovic som förvånades av att det var Lundström som sa de fula orden.
– Jag blev också chockad. Så chockad som du är blev jag också.
Vad sade han då?
– Det spelar ingen roll vad han sa.
Men trots skallningen skulle han inte blivit utvisad, menar Mujo själv.
– Nej, varför? Det var inte så allvarligt. En liten touch bara men det var ingen Zidane-skallning.

Foto: Bildbyrån