Elyounoussi: ”Fick gåshud – har sån jävla lust att ge tillbaka”

AIK föll tungt och stort mot Celtic.
Men supportrarna på Friends arena höll trycket uppe.
– Det kan vara det som lyfter oss till att vinna derbyt, säger Tarik Elyounoussi till Fotbollskanalen.

Annons

AIK:s playoff till Europa League blev ett antiklimax. Trots en skaplig förstahalvlek mot Celtic blev till sist storförlust, 1-4, på hemmaplan. Men på läktarna var stämningen hög, trots underläget.
– Jag fick gåshud. Vi låg under med 4-1 och de stod upp och klappade till vi gick av planen, säger Tarik Elyounoussi till Fotbollskanalen.
– Jag har en sån jävla lust att ge tillbaka och det ska vi göra på söndag. Det betydde sjukt, sjukt mycket. Det kan vara det som lyfter oss fram till att vi vinner på söndag också.

När AIK slog Djurgården i våras blev Elyounoussi den store matchhjälten med båda målen i 2-0-segern. På Fotbollskanalens fråga om vad som talar för att AIK krossar Djurgården skrattar norrmannen.
– Du snackar med derbydödaren.
– Nej, men det kommer att vara fullsatt och vi är väldigt revanschsugna. Jag såg det på spelarna som satt här innan, det är ett väldigt revanschsuget lag som vill visa upp sig från en bättre sida.

På lördagskvällen var 44 000 biljetter sålda till derbyt. Allt talar för en slutsåld nationalarena, vilket i det här fallet innebär 47 500 åskådare.

Foto: Bildbyrån