Linus Carlstrand har fått en pangstart i AIK och blev stor matchhjälte i derbyt mot Djurgården.
Anfallaren slog till med en riktig drömträff vid 1-0 och behöver landa i allting innan han kan beskriva eftermiddagen bättre.
– Jag kommer inte riktigt ihåg hur jag kände utan sprang mest iväg och firade, säger han.
Linus Carlstrand kunde inte drömma om en bättre start i AIK. Anfallaren följde upp sina två mål mot Örgryte senast med dubbla fullträffar i derbyt och blev den stora matchhjälten när Djurgården besegrades med 3-1 på 3Arena.
1-0-målet var en riktig pärla och 21-åringen har nästan svårt att sätta ord på drömträffen.
– Det var glädje. Jag kommer inte riktigt ihåg hur jag kände utan sprang mest iväg och firade med vetskap om att det är 80 minuter kvar. Jag kände inte riktigt att bollen träffade fotbollen men såg att den gick in.
Linus Carlstrand har verkligen fått det att stämma i sin nya klubb och omgivningen har redan förstått hur de kan få ut som mest av sitt nyförvärv.
– Det är en pangstart, säger han och fortsätter:
– Mina lagkamrater ger mig bollar som jag trivs med och gillar att få så det känns jättebra. Jag vet att jag kan göra mål och jag ville hjälpa laget idag genom att göra det.
Det var något som Djurgården inte lyckades med i samma utsträckning och efter matchen eftersökte hemmalaget både en och två straffar. Linus Carlstrand menar att de situationerna inte påverkade hur matchen slutade.
– Jag har inte sett situationerna igen men det finns väl alltid något som man kan gnälla på efter. Samtidigt så är det inte där det avgörs idag tycker jag utan mer att vi är skarpa och de inte är tillräckligt skarpa.
Hur högt rankar du den här matchen för egen del?
– Oj, den är högt upp och det har varit jävligt roligt. Jag vet inte riktigt själv och får väl samla mig lite innan jag rankar dem.
Vilken skulle den kunna konkurrera med?
– Det är svårt. Jag hade någon go match mot Sundsvall här i våras, säger han och ler.