Rikard Norling vill stanna i AIK: ”Jag trivs jävlig bra”

Rikard Norlings har kontrakt i ett och ett halvt år till.
AIK-tränaren fortsätter gärna i klubben som han stortrivs i.
– Jag tror att det är det jag utstrålar, säger Norling till Aftonbladet.

Annons

Rikard Norling har varit i AIK i tre år nu. I fjol vann han SM-guld och i år hakar AIK på i toppen. I början av året skrev han på ett kontrakt till slutet av 2020. När Aftonbladet träffar AIK-tränaren svarar Norling så här på frågan om han vill förlänga kontraktet:
– Jag tror att om man har lyssnat på den här intervjun så inser man att jag trivs jävligt bra. Sedan vet jag att allt handlar om att jag uppfyller de krav AIK ställer. De kraven blir hårdare och högre ju längre man har varit i klubben och det är det jag lever med.

Själv har Norling höga mål med säsongen som pågår.
– Jag vet inte vad de yttre kraven är, men jag tror att de ligger i linje med vad jag själv vill. Att vi kvalificerar oss för ett Europaspel, helst i Champions League. Jag vet att det är jättesvårt, men vi vill det. Kan vi dessutom kombinera det med att vi vinner igen, det vill vi också. När jag vill det, och det är kravställandet, så fine, då är det bara att köra.

I intervjun pratar Norling även om hur han har mognat som person och yrkesman. Tidigare kunde han bete sig barnsligt och lägga sig i andras jobb, menar han själv.
– Nu balanseras det upp av att jag inte kastar mina leksaker, jag är mer i kontroll över vad som är min ansvarsuppgift. Jag har snarare sansat mig i mina åsikter än att jag vill ha ett sådant jobb.
– Min närvaro i AIK är mer hanterbar för andra. Och det gäller inte bara det. Det kan vara så att när man tycker om en klubb väldigt mycket så är man inne och petar i saker som inte är i närheten av mitt ansvarsområde. Politiska spel, vem som sitter på den stolen och vem som gör det och det.

LÄS MER. Osäkert kring Saletros: ”Svår kommunikation – pratar inte engelska”

Foto: Bildbyrån