Brommapojkarna var länge Allsvenskan stora skrällag och var en bit in i serien, mot alla odds, till och med bästa 08-lag.
Nu är läget ett annat. I senaste omgången tappade man 3-2-ledning till 3-4-förlust mot halvt avsågade Varberg och det kan visa sig bli en dyrköpt historia.
Avståndet neråt må vara skapligt betryggande än så länge, men när man ser på lagens form där nere och det återstående spelschemat kan viss BP-oro infinna sig.
Bottenlagen rör ju på sig. IFK Göteborg ser plötsligt ut som ett lag på övre halvan, AIK bör plocka tillräckligt med poäng för att vara trygga och Degerfors sprattlar till med jämna mellanrum. Sirius är laget med sämst form där nere, de har haft varenda marginal emot sig på slutet och verkar slita mentalt, men de är samtidigt ett lag som spelmässigt hör hemma högre upp i tabellen.
Med andra ord tror jag att lagen runt sträcket kommer samla ihop ovanligt mycket poäng i slutet och då kan BP:s differens med sex poäng till nedflyttning krympa snabbt.
Dels eftersom BP har en nedåtgående trend, men också för att många svåra matcher återstår. IFK Göteborg, IFK Norrköping, Malmö FF, Elfsborg, Djurgården och Häcken är alla kvar. Därtill återstår Sirius och Mjällby, men båda är på bortaplan.
Med det sagt tycker jag att oddset på 12 hos Bethard för att BP åker ner direkt är spelbart med en liten peng. Det ska en del till, men det är inte ett omöjligt scenario att se framför sig i höst.