Säker seger för Hammarby – 2-0 mot division 2-laget Hudiksvall

Jobbet gjort.

Hammarby vann mot Hudiksvalls FF på bortaplan med 2-0 har därmed kvalat in till vårens gruppspel.

Annons

Svenska cupen avlöste Allsvenskan ikväll. För Bajens del var det division 2-laget Hudiksvalls FF som stod för motståndet på bortaplan inför 1600 åskådare.

Hammarby  ställde upp med följande elva:

Blažević – Nilsson, Strand, Adjei, Fenger, Llinares – Demirol, Hammar, Rafferty – Mikkelsen, Djukanovic.

Utan att blända spelmässigt tog Hammarby kommandot från start. Joel Nilsson prickade i ribban i inledningen och efter en halvtimme kom ledningsmålet då Marcus Rafferty hittade fram till Viktor Djukanovic som kom fri och placerade in bollen.

I andra halvlek fick Rafferty äran att själv bli målskytt då hans låga och hårda skott hittade nätmaskorna. Det målet, som betydde 2-0, dödade spänningen i matchen och även om Hudiksvall träffade ribban med en frispark på övertid var avancemanget aldrig i fara.

I andra halvlek hoppade Edvin Kurtulus, Montader Madjed, Anton Kralj, Saidou Alioum och Deniz Gül in för Bajen.

Hammarby är i och med 2-0-segern klara för Svenska cupens gruppspel som spelas i februari/mars 2024.